hadadian
19 بهمن 1401 - 07:24

نگاهی بر حیات پرنور امین ولایت؛ شاهچراغ (ع) قلب شیراز و نگین فارس

پس از شهادت امام موسی کاظم(ع)، مردم برای بیعت با احمدبن موسی(ع) به عنوان امام هشتم اجتماع کردند، زیرا دارای مکارم اخلاقی فراوان و مورد عنایت ویژه پدرش بود، اما او به مردم یادآور شد پس ازپدرم- برادرم علی بن موسی الرضا- امام معصوم و هشتمین پیشوایی است که از جانب خدا تایید گردیده است، من در بیعت او هستم، شما نیز با او بیعت نمایید.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، بارگاه ملکوتی حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع)، مطاف و زیارتگاه شیعیان و محل توسل و تمسک دل باختگان الهی است.

برکات این شهید بزرگوار و سیدالسادات الاعاظم چون خورشید فروزان، روشنگر دل های عاشقان و کرامات روشن تر از آفتابش گرمابخش جسم‌ و جان نیازمندان است.

مکارم اخلاقی حضرت احمدبن موسی

درباره ایشان احادیث معتبر زیادی در کتب تاریخی آمده که انسان را به بزرگی این امامزاده واجب التعظیم رهنمون می سازد. در کتاب ارشاد شیخ مفید آمده است: " حضرت شاهچراغ(ع) خیلی کریم و پرهیزکار بود و امام موسی کاظم(ع) ایشان را خیلی دوست می داشت و مقدم می شمرد. امام مزرعه خود را که به "یسیره" معروف بود، به ایشان بخشید."

نقل است که حضرت احمدبن موسی(ع) هزار بنده خرید و همگی را آزاد کرد و ایشان سخاوتمند و شجاع و صاحب جلالت بود. شب زنده داری و عبادت، آزاد نمودن بنده ها در راه خدا و امانت داری ولایت الهی اهل بیت(ع) از ویژگی های این امامزاده بزرگوار می باشد.

حسن بن‌ محمدبن یحیی از جد خود نقل می کند: از اسماعیل فرزند حضرت موسی بن جعفر(ع) شنیدم که می گفت پدرم با فرزند خود از مدینه بیرون رفتند، همراه حضرت شاهچراغ(ع)، ۲۰ نفر از مردان بودند که خیلی به ایشان احترام می گذاشتند. به طوری که هرگاه احمد می نشست، آن ها هم می نشستند و هروقت بلند می شد، آنان نیز برمی خاستند. در عین حال پدرم آن چنان احمد را دوست می داشت که وقتی او از پدر غافل می شد، پدرم مخفیانه با گوشه چشم بر او نگاه های محبت آمیز و گرم می کرد و چشم از او برنمی داشت و تا احمد از جمع ما خارج نمی شد، ما متفرق نمی شدیم.

امین ولایت اهل بیت(ع)

در جلد اول کتاب بحار الانوار می خوانیم: مردم بعد از شهادت حضرت امام موسی بن جعفر(ع) به خاطر جلالت، وفور عبادت، نشر شریعت و کراماتی که حضرت احمدبن موسی(ع) داشتند، برای بیعت به عنوان امام هشتم دور ایشان اجتماع کرده بودند. در همین حین حضرت احمدبن موسی(ع) به منبر رفتند و بعد از این که خطبه ای را در کمال فصاحت و بلاغت ایراد کردند، فرمودند: " پس از پدرم، برادرم امام رضا(ع) امام هشتم شیعیان و خلیفه به حق و ولی خداست و اطاعت از او از جانب خدا و رسولش بر من و شما واجب است".

و بعد هم از فضایل و کرامات برادر خود امام رضا(ع)، سخن گفتند. سپس شیعیان در حالی که حضرت احمدبن موسی(ع) پیشاپیش آنان حرکت می کرد، خدمت حضرت ثامن الائمه(ع) می روند و با آن حضرت بیعت می کنند. امام رضا(ع) در حق برادرشان شاهچراغ(ع) دعا کردند و فرمودند: " هم چنان که حق را پنهان نداشته و ضایع نکردی، خداوند تو را در دنیا و آخرت ضایع نگرداند."

ورود به سرزمین فارس و شهادت احمدبن موسی(ع)

حضرت شاهچراغ(ع) در زمان خلافت مامون عباسی، بین سال های ۱۹۸ تا ۲۰۳ با جمعی از نزدیکان و شیعیان اهل بیت(ع) به قصد دیدار برادرشان امام رضا(ع) از مدینه حرکت می نمایند تا از طریق شیراز به طوس عزیمت نمایند‌. مامون عباسی حرکت این گروه را که به نقل از محققان تعدادشان در نزدیکی های فارس به حدود ۱۵ هزار نفر رسیده بود، مانع رسیدن به اهداف شومش که از ان‌جمله شهادت امام رضا(ع) بود، تشخیص داد.

از همین رو، مامون به حکام و سپاهیان خود دستور داد، هر جا این گروه را یافتند، مانع حرکتشان شوند و یا آن ها را به قتل برسانند.

در آن زمان شخصی به نام "قتلغ خان" از جانب مامون در شیراز حاکم بود. او وقتی خبر ورود آن بزرگوار و همراهانش را شنید، با لشکری انبوه در هشت فرسنگی شیراز به مصاف حضرت شاهچراغ(ع) شتافت.

در این جنگ بر اثر رشادت و شجاعت بی مانند حضرت سید امیر احمد(ع) و یاران ایشان، لشکر اشرار شکست سختی خورد و جمعی از امامزادگان و شیعیان آن حضرت مجروح و شهید شدند.

سپاه قتلغ خان چون  یارای مقاومت را در خود ندیدند، به مکر و خدعه  پناه آورده و شایعه وفات حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را در میان یاران آن حضرت پراکنده کردند، عده کمی را برای مقابله فرستادند و افراد بسیار کارآزموده را در پناهگاه های شیراز آماده نبرد ساختند.

شیعیان آن حضرت که از خبر شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) دل شکسته بودند، بی مهابا بر مزدوران قتلغ خان حمله بردند و آنان را شکست دادند و با تصور پیروزی وارد شهر شدند.

سپاهیان قتلغ خان که از قبل ماده بودند، بر آنان تاختند و هرکدام را به نحوی به شهادت رساندند و متواری شدند.

حضرت احمدبن موسی(ع) با آنکه ضربتی بر فرق مبارکش خورده بود و زخم های کاری بر بدن داشت، همچنان با شجاعت می جنگید و معاندان را می کشت، تا اینکه به این‌ مکان که اکنون تربت مقدس آن بزرگوار است، رسید و از شدت جراحات در هفدهم ماه رجب المرجب به شهادت رسید.

 

 

 

 

آشکار شدن مزار شریف حضرت احمدبن موسی(ع)

سال ها کسی از محل دفن آن حضرت خبر نداشت تا اینکه در زمان اتابکان فارس محل مزبور را شتافتند و به لوحی از سنگ یشم رسیدند که بر آن نوشته شده بود: " السید امیر احمد ابن موسی الکاظم".

وقتی سنگ را برداشتند، سردابی عمیق آشکار شد و جسد مطهرش، صحیح و سالم و بدون تغییر و تبدیل در حالی که نوری بس شگفت از آن ساطع بود، مشاهده نمودند. هم چنین انگشتری بر دست راست حضرت بود که بر نگین آن عبارت" العزه لله، احمدبن موسی" حکاکی شده بود.

سپس از طرف حکام وقت دستور داده شد تا بنایی بر مرقد ایشان بسازند. در سال ۷۴۵ هجری قمری بانو تاشی خاتون میمند را وقف این بارگاه ساخت و سی جزء قرآن مجید که به خط طلایی می باشد بر آستانه وقف نمودند که از نفیس ترین قرآن های دنیاست که در موزه پارس نگه داری می شود.

علت انتصاب شاهچراغ(ع) به حضرت احمدبن موسی(ع)

در فرهنگ پارسی هر چیزی که در بزرگی و خوبی به حسب صورت و معنی از مثل خود ممتاز باشد، درباره آن کلمه "شاه" به کار برده می شود. "چراغ" ، سنبل روشنایی و نور است، بنابراین شاهچراغ یعنی کسی که به لحاظ کرامت و نورانیت نسبت به امثال خود ممتاز و سرآمد است.

پس از آشکار شدن مرقد مطهر حضرت احمدبن موسی(ع)، چون مردم برکات و کرامات زیادی از آن شهید بزرگوار دیدند و هم چنین با مطالعه زندگی نامه آن حضرت که در زمان حیات ظاهری نزد پدر بزرگوارش حضرت امام موسی بن جعفر(ع) گرامی ترین فرزند بوده و از نظرعبادت، سخاوت و نورانیت سرآمد بودند به این باور معنوی رسیدند که این ذریه پیامبر(ص)، شاهچراغ - نور نورها- است که به تدریج "شاهچراغ" به عنوان لقب آن بزرگوار در جامعه تثبیت گردید.

یادداشت از: فاطمه دیباور

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1026808